افزودنی بتن (concrate-additives)

افزودنی بتن یکی از بی نظیرترین و بهترین مواد مورد استفاده در بتن می باشد که با استفاده از این مواد می توان کارایی، مقاومت و خواص بتن را تغییر داد، بدون اینکه کوچکترین تغییری را در ساختار شیمیایی بتن مشاهده نمایید. از مهمترین انواع افزودنی های بتن می توانید به نوع روان کننده، سخت کننده، کند کننده، هوازی و ضد خوردگی آن اشاره کرد که شما نیز می توانید با توجه به نوع نیاز خود یکی از بهترین و با کیفیت ترین انواع این مواد بسیار بی نظیر و شگفت انگیز را تهیه و خریداری کنید.

افزودنی بتن

بتن یکی از مهمترین و اساسی ترین مصالح مورد استفاده در بسیاری از ساخت و سازها می باشد که این محصول برای اولین بار در کشور ژاپن تولید و مورد استفاده قرار گرفت و در طول زمان نیز با پیشرفت تکنولوژی تغییرات بسیار زیادی در ترکیب و ساختار شیمیایی این محصول به وجود آمد تا به شکل امروزی خود برسد. بتن یکی از پرکاربردترین و مقاوم ترین مصالح مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی می باشد که از ترکیب آب، سنگدانه و سیمان تشکیل شده است و امروزه نیز با اضافه کرده انواع افزودنی های مختلف، می توان آن را در بسیاری از ساخت و سازها مورد استفاده قرار داد.

توجه داشته باشید که افزودنی ماده ای می باشد که بدون تغییر کوچک در ساختار بتن، می توانید خاصیت آن را تحت تاثیر قرار داده و بتن را به حالت دلخواه پیمانکاران درآورد. امروزه بسیاری از شرکت های داخلی و خارجی به دنبال طراحی و تهیه انواع بسیار مختلفی از افزودنی بتن هستند تا از این طریق نیازهای موجود در صنعت ساختمان سازی را برطرف نمایند. در ادامه مقاله نیز سعی بر آن داریم تا در مورد هدف استفاده از افزودنی بتن و انواع این محصول توضیحات بیشتری را به حضور شما ارائه دهیم که برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید ما را تا پایان مقاله نیز همراهی کنید.

افزودنی بتن

اهداف افزودن بتن

همانطور که در بخش قبلی نیز به این موضوع اشاره شد، این محصول یکی از مهمترین و ضروری ترین مواد مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی می باشد که در سال های اخیر می توان این محصول را با انواع برندهای ایرانی و خارجی مشاهده کرد. امروزه بسیاری از فروشگاه های مصالح فروشی به شکل حضوری و اینترنتی به دنبال فروش انواع بسیار مختلفی از این محصول هستند که این مواد اهداف بسیار خاصی را دنبال می کنند که از مهمترین اهداف این محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

–         کنترل افزایش مقاومتی

–         بهبود کارایی بتن

–         تعویق یا تسریع زمان گیرش

–         افزایش مقاومت بتن در برابر ترک خوردگی

–         افزایش مقاومت بتن در مقابل یخ زدگی و انواع محلول های اسیدی

البته در نظر داشته باشید که هر کدام از انواع این محصول، ویژگی های خاص خود را داشته و تنها یک یا چند مورد از اهداف فوق را دنبال می کند که شما نیز می توانید با توجه به نیاز و هدف خود یکی از انواع این محصول را تهیه و خریداری کنید و مورد استفاده قرار دهید.

افزودنی بتن

انواع افزودنی های بتن

افزودنی های بتنی می تواند نقش و تاثیر بسیار بالایی را در مقاومت و تغییر حالت بتن بدون تغییر ساختار شیمیایی آن، ایفا کند که این امر می تواند کار بسیاری از پیمانکاران را راحت نموده و یکی از شاهکارترین و بهترین ساختمان ها را طراحی کنند. توجه داشته باشید که با کمک افزودنی بتن می توان از بتن تحت هر شرایط اقلیمی و آب و هوایی مورد استفاده قرار داد و بهترین و مقاوم ترین ساختمان ها را بنا کرد. افزودنی های بتن دارای انواع بسیار گوناگونی هستند که هر کدام از آنها هدف خاصی را دنبال می کند که از مهمترین انواع افزودنی بتن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

–         افزودنی های فوق روان کننده بتنی

–         افزودنی های تسریع کننده بتنی

–         افزودنی های کندگیر کننده ها بتنی

–         افزودنی های کاهنده آب بتنی

–         افزودنی مضاف هوازا بتنی

–         افزودنی های بازدارنده خوردگی میلگرد بتنی

–         افزودنی زود سخت کننده بتنی

–         افزودنی آب بند کننده بتنی

توجه داشته باشید که این محصولات می توانند میزان قابلیت و پایایی بتن را افزایش داده و خواص این محصول ساختمانی را تا چند برابر افزایش دهند. در ادامه می خواهیم در رابطه با هر کدام از انواع این محصولات توضیحاتی را ارائه دهیم.

افزودنی های روان کننده بتن

یکی از مهمترین و بی نظیرترین انواع افزودنی های بتنی، افزودنی روان کننده بتن می باشد که این مدل از افزودنی سبب افزایش کارایی بتن شده و به آب بسیار بیشتری نیازمند می باشد. در برخی از مواقع پیمانکاران مجبور هستند تا بتن موجود را روان و رقیق تر کنند. اثر و مدت زمان اثر این نوع از افزودنی می تواند با توجه به ترکیب و نوع برند خود متفاوت باشد. برای استفاده از این مواد بایستی مقدار مشخصی از آن را در آب مخلوط کرد و سپس به مواد بتنی اضافه کرد. مقدار مصرف این افزودنی با توجه به عوامل زیر مشخص می شود:

–         دمای ساخت بتن

–         نوع سیمان

–         خواص و ترکیب شیمیایی مواد افزودنی

شما بایستی دقیق ترین میزان از این مواد را در ترکیب بتنی خود استفاده نمایید تا بتوانید اثر واقعی آن را مشاهده نمایید.

افزودنی بتن

افزودنی های تسریع کننده بتن

افزودنی های تسریع کننده نیز از دیگر مهمترین افزودنی بتن به شمار می آید که این مواد باعث می شود تا سرعت گیرش و سخت شدن بتن افزایش یا کاهش یابد. توجه داشته باشید که از این مدل افزودنی در شرایط اقلیمی بسیار سرد استفاده می شود و بسیاری از پیمانکاران برای ساخت قطعات پیش ساخته از این مواد استفاده می کنند. تاثیر این مدل از افزودنی هیچ گونه تاثیری را بر مقدار هوای بتن و کارایی آن ندارد و بایستی طبق محاسبات صورت گرفته به میزان دقیقی از این محصول و آب را مورد استفاده قرار دهید تا بتوانید اثرگذاری آن را مشاهده کنید. میزان مصرف این موارد نیز به عوامل زیر بستگی خواهد داشت:

–         دمای عمل آوری

–         مقادیر اجزاء مخلوط بتن

–         نوع سیمان مصرفی

–         دمای ساخت بتن

–         نوع بتن ریزی

مقادیر دقیق استفاده از این مواد در آزمایشگاه های مختلف مورد اندازه گیری واقع شده و مهندسان می توانند به راحتی با توجه به این محاسبات از این مواد استفاده کنند.

افزودنی بتن

افزودنی های کاهنده آب بتن: افزودنی بتن

از دیگر انواع این محصول می توان به افزودنی های کاهنده آب اشاره کرد که این مواد افزودنی می تواند در شرایط آب و هوای خشک و کم آب بسیار موثر باشد. این نوع از این محصول می تواند سه هدف را دنبال کند که عبارتند از:

–         بالا بردن میزان کارایی بتن برای مقاطع غیر قابل دسترس

–         افزایش مقاومت بتن با کاهش نسبت آب به سیمان

–         ایجاد کارایی ثابت با افزایش مقدار سیمان مصرفی

شما نیز می توانید برای مصرف میزان آب کمتر و حفظ ویژگی های بتن خود، استفاده از این افزودنی را در اولویت های خود قرار دهید.

افزودنی های کندگیر کننده بتن

یکی دیگر از مهمترین و اساسی ترین انواع این محصول، افزودنی کندگیر کننده بتن می باشد شما نیز با استفاده از این محصول روند واکنش هیدراتاسیون بتن را به تاخیر انداخته و سبب کاهش سرعت گیرش در این محصول خواهید شد. افزودنی های کندگیر کننده بتن می تواند مقاومت بتن را در برابر ترک خوردگی افزایش داده و یکی از بهترین و مستحکم ترین بتن را به وجود آورد. از دیگر مهمترین تاثیرات استفاده از این محصول می توان به موارد زیر اشاره نمود:

–         مناسب برای حمل مسافت بیشتر ترکیب بتنی

–         کاهش هزینه های جابجایی دستگاه های مخلوط کننده

–         کاهش سرعت گیرش بتن

–         مقاوم سازی بتن

افزودنی بتنخرید بهترین افزودنی بتن

در بخش های قبلی در مورد انواع افزودنی بتن و کارایی هر کدام از آنها توضیحاتی را به حضور شما ارائه دادیم که شما نیز می توانید با توجه به نوع نیاز خود، اقدام به خرید یکی از این مواد افزودنی نمایید. توجه داشته باشید که برای خرید باکیفیت ترین و مرغوب ترین انواع افزودنی های بتنی می توانید از وب سایت شرکت کاریز اقدام لازم را انجام داده و در کوتاهترین زمان ممکن محصول مورد نظر خود را دریافت کنید. توجه داشته باشید که مقدار استفاده از این مواد افزودنی از حساسیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و در صورتی که به این موضوع توجه لازم را نداشته باشید بی شک نه تنها به هدف خود دست پیدا خواهید کرد بلکه سبب از بین رفتن خاصیت ترکیب بتنی خود نیز خواهید شد. به همین جهت توصیه می شود که به مقادیر ارائه شده برای استفاده از مواد افزودنی بتن نهایت توجه را داشته باشید و در صورت لزوم از افراد متخصص و با تجربه در این زمینه کمک بگیرید.

افزودنی بتن

منابع : ویکی پدیا